Harmony Osobowice

Jak obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania?

Jednym z najważniejszych parametrów, którymi wielu z nas kieruje się przy zakupie nieruchomości, jest jej metraż. Szczególną uwagę zwracamy na powierzchnię użytkową, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób dokonać jej prawidłowego pomiaru. Sprawdź, jak obliczyć metry kwadratowe pokoi oraz pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu lub domu, by stworzyć rzetelne i precyzyjne zestawienie wszystkich przestrzeni.

Co to jest powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu?

Zanim przejdziemy do czysto technicznych kwestii, warto zacząć od przytoczenia stosownej definicji. Powierzchnia użytkowa mieszkania to inaczej metraż wszystkich pomieszczeń w lokalu lub domu, przeznaczonych do stałego użytkowania. Jest wyrażana w metrach kwadratowych i obejmuje m.in. pokój dzienny, sypialnię, kuchnię, łazienkę czy przedpokój. Aby obliczyć m2, nie należy więc uwzględniać:

  • balkonów, tarasów, loggii,
  • antresoli, szaf, schowków w ścianach,
  • pralni, suszarni, wózkowni,
  • strychów, piwnic czy komórek przeznaczonych do przechowywania opału,

a także pozostałych miejsc, które pełnią funkcje wyłącznie uzupełniające i nie są związane ze stałym pobytem ludzi. Do metrażu użytkowego nie wlicza się również powierzchni zajętej przez ściany i inne przegrody budowlane, przejścia drzwiowe czy otwory okienne.

Metr kwadratowy – definicja i zastosowanie w budownictwie

Chcesz obliczyć powierzchnię użytkową pokoju, całego mieszkania lub dowolnej, innej nieruchomości? Zacznij od przyjęcia odpowiedniej jednostki! Metr kwadratowy, zapisywany jako m² to jednostka pomiaru w systemie metrycznym, odgrywająca kluczową rolę w budownictwie, architekturze i zarządzaniu nieruchomościami. 1 m2 to pole kwadratu mającego 1 m szerokości i 1 m długości. Jest to jedna z najważniejszych miar używanych do pomiarów przestrzeni w różnych rodzajach nieruchomości, począwszy od pojedynczych pomieszczeń, jak pokoje, poprzez mieszkania, domy i obiekty przemysłowe, aż po grunty i działki.

Innym zastosowaniem metrów kwadratowych w budownictwie jest sprzedaż materiałów budowlanych i wykończeniowych. 1 m2 to jednostka miary wykorzystywana przy zakupie m.in. tapet, płytek ceramicznych, paneli podłogowych oraz wielu innych artykułów. Na podstawie tej jednostki można nie tylko obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania, ale również określić jej rynkową wartość (ceny nieruchomości podawane są często za 1 m2) czy zaprojektować wydajność instalacji grzewczej.

Jak obliczyć metry kwadratowe mieszkania?

Przejdźmy już do konkretów, odpowiadając na pytanie zadane w tytule tego artykułu. Jak obliczyć m2 pokoju lub powierzchnię użytkową całego lokalu? Aby wykonać prawidłowy pomiar mieszkania, należy zmierzyć długość (a) i szerokość (b) każdego pomieszczenia. Następnie należy pomnożyć te wartości przez siebie, korzystając ze wzoru P = a*b. W ten sposób otrzymamy metraż każdego pomieszczenia, wyrażony w metrach kwadratowych.

Następnie pola wszystkich pokoi i wnętrz w mieszkaniu należy zsumować, aby uzyskać całkowitą powierzchnię użytkową. Do prawidłowego przeprowadzenia pomiarów potrzebne będą:

  • taśma miernicza lub dalmierz laserowy,
  • długopis i kartka papieru,
  • kalkulator lub specjalna aplikacja do mierzenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami § 94 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania powinna wynosić 25,00 m2.

Obliczanie powierzchni pomieszczeń o nieregularnych kształtach

A co w sytuacji, gdy pomieszczenia nie mają obrysu kwadratu lub prostokąta? Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju np. w kształcie litery „L”? W takiej sytuacji dla potrzeb pomiaru najlepiej podzielić wnętrze na mniejsze prostokąty lub kwadraty. Następnie należy policzyć m2 każdego z tych elementów i zsumować uzyskane wartości. Podobną metodę można wykorzystać w miejscach o innych, nietypowych kształtach, gdzie pomocne mogą okazać się wzory na pole trójkąta (P = ½ a*h) lub trapezu (P = ½ (a+b)*h).

Harmony Osobowice – nowoczesna inwestycja we Wrocławiu

Wiesz już, czym jest powierzchnia użytkowa mieszkania i jak obliczyć metry kwadratowe pokoi, aby uzyskać rzetelny pomiar. Poszukujesz funkcjonalnego „M” w stolicy Dolnego Śląska o metrażu dopasowanym do Twoich potrzeb i stylu życia? Harmony Osobowice to nowoczesny kompleks mieszkalny, zlokalizowany w dzielnicy Wrocław-Osobowice w spokojnej części miasta, w pobliżu Parku Osobowickiego. Wybierz i zarezerwuj lokal idealny dla siebie!

Umów się na prezentację

Biuro sprzedaży
MT Project Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Legnicka 51-53, 54-203 Wrocław

Tel: 575 650 232
Tel: 71 336 59 47
E-mail: info@mtproject.pl