Harmony Osobowice

Kim jest deweloper i czym jest inwestycja deweloperska?

Choć odgrywają kluczową rolę w branży nieruchomości, wprowadzając na rynek mieszkania oraz budynki, wiele osób utożsamia je wyłącznie z prowadzeniem robót budowlanych. Tymczasem przedsiębiorstwa deweloperskie – bo o nich mowa – działają na znacznie szerszą skalę, a realizacja przez nie nowych inwestycji mieszkaniowych bynajmniej nie ogranicza się do prac konstrukcyjnych i wykończeniowych. Dowiedz się, kto to jest deweloper, sprawdź, czym się zajmuje i poznaj kluczowe etapy procesu inwestycyjnego.

Kim jest deweloper?

Branża nieruchomości w naszym kraju rozwija się ze stałą, wysoką dynamiką. Deweloper, często nazywany również inwestorem, jest osobą fizyczną lub prawną, która specjalizuje się w budowie i zarządzaniu nieruchomościami. Firmy deweloperskie, realizują rozmaite inwestycje, tworząc zarówno wolnostojące domy, osiedla mieszkaniowe, jak i biurowce czy centra handlowe. Ich podstawowym celem jest więc zaspokajanie rosnącego zapotrzebowania na nowe miejsca do życia, pracy czy rozrywki.

Podstawowym aktem prawnym, regulującym funkcjonowanie tego rodzaju podmiotów na rynku jest Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nazywana potocznie ustawą deweloperską. Nakłada ona na firmy realizujące nowe inwestycje mieszkaniowe m.in. we Wrocławiu oraz w całej Polsce szereg obowiązków, takich jak m.in.:

  1. utworzenie rachunku powierniczego do obsługi kosztów budowy i wykończenia budynku ze środków uzyskanych od kupujących mieszkania,
  2. wydanie nabywcy prospektu informacyjnego, który zawiera informacje o inwestycji mieszkaniowej, jej lokalizacji, metrażach, standardzie wykończenia, terminach realizacji oraz ryzykach,  
  3. przeniesienie własności lokalu na nabywcę z momentem zawarcia umowy deweloperskiej
  4. udzielenie nabywcy rękojmi na wykonane roboty budowlane na okres 5 lat,
  5. odpowiedzialność za wady fizyczne lokalu, które istniały w chwili jego odbioru przez nabywcę. 

Oprócz wymogów nałożonych przez ustawę inwestor jest zobowiązany do spełnienia dodatkowych obowiązków wynikających z odrębnych przepisów. Przykładowo, budując nową inwestycję mieszkaniową wielorodzinną, deweloper jest zobowiązany do zapewnienia miejsc parkingowych dla przyszłych mieszkańców.

Jakie zadania realizuje deweloper? czym jest inwestycja deweloperska?

Do momentu przeniesienia praw na nabywcę, stroną odpowiedzialną za wszystkie formalności pozostaje inwestor. Jak już wspomnieliśmy, inwestycja deweloperska to nie tylko sama budowa domu, ale także szereg działań podejmowanych zarówno przed, jak i po zrealizowaniu przedsięwzięcia. Deweloperzy m.in. nabywają grunty, na których planują budować swoje nieruchomości, dbając, by lokalizacja realizowanych przez nich osiedli była atrakcyjna i komfortowa dla przyszłych mieszkańców. Doskonale widać to na przykładzie naszego osiedla Harmony House Osobowice oraz innych, nowych inwestycji mieszkaniowych we Wrocławiu oddawanych do użytku w 2023 roku.

Aby mieć pełną świadomość, co to jest inwestycja deweloperska i jak rozległy jest jej zakres, nie wystarczy skoncentrować swojej uwagi jedynie na placu budowy. Przedsiębiorstwa z branży nieruchomości współpracują z architektami, inżynierami oraz projektantami wnętrz, tworzącymi koncepcje i plany, dbając zarówno o estetykę, jak i funkcjonalność projektów. Do zadań firmy deweloperskiej należy również pozyskiwanie funduszy na nową budowę. Oprócz własnych środków korzystają z kredytów bankowych, wsparcia zewnętrznych inwestorów oraz innych źródeł finansowania.

Po zatwierdzeniu projektu i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń deweloper przystępuje do budowy, zarządzając nią samodzielnie, lub zlecając to zadanie na zewnątrz. Po ukończeniu inwestycji mieszkaniowej inwestor uczestniczy w odbiorach i zajmuje się marketingiem oraz sprzedażą nowych mieszkań.

Na które nowe inwestycje we Wrocławiu warto zwrócić uwagę
w 2024 roku?

Mieszkania z rynku pierwotnego z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Klienci doceniają nowoczesne technologie, atrakcyjnie zlokalizowane kompleksy mieszkaniowe oraz komfort, jaki gwarantują im funkcjonalne układy czy bogato wyposażone części wspólne. Jeśli chcesz zamieszkać w nowej inwestycji deweloperskiej we Wrocławiu, już dziś uznawanej za jedną z najlepszych w 2024 roku, zarezerwuj swoje wymarzone mieszkanie w Harmony House na Osobowicach. Wybierz spokojną okolicę, łatwy dojazd do centrum miasta i najnowocześniejsze rozwiązania architektoniczne i znajdź idealne miejsce dla siebie i swoich najbliższych.

Umów się na prezentację

Biuro sprzedaży
MT Project Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Legnicka 51-53, 54-203 Wrocław

Tel: 575 650 232
Tel: 71 336 59 47
E-mail: info@mtproject.pl