Harmony Osobowice

Kupno mieszkania a wynajem. Co się bardziej opłaca w 2023 roku?

Lata 2020-2023 zdecydowanie były niezwykle burzliwe pod względem finansowym dla wielu Polaków, z powodu pandemii i późniejszej wojny oraz wysokiej inflacji. W czasach tej ogólnej niepewności wiele osób zaczęło rozważać kupno mieszkania krok po kroku, a także zastanawiać się, czy lepszy jest wynajem, czy nabycie go za gotówkę. Obecnie jest to nie tylko kwestia naszej wygody i możliwości finansowych, ale również długofalowego planowania wydatków. Czy warto kupić nieruchomość teraz? Dla kogo wynajem może okazać się korzystny?

Czy warto kupić mieszkanie z programem rządowym?

Nie zawsze w grę wchodzi kupno mieszkania za gotówkę. Większość osób, które są na dorobku, nie ma możliwości zebrania tak dużej sumy w ciągu kilku lat. Stąd też zazwyczaj biorą one pod uwagę kredyty hipoteczne. Czy warto je brać? Niestety, nie mają one w ostatnim czasie zbyt dobrej passy, z uwagi na drastyczny wzrost stóp procentowych w minionych miesiącach. Osoby, które chcą kupić nieruchomość, powinny krok po kroku rozważyć wszystkie dostępne opcje finansowania. To znaczy przede wszystkim: własne oszczędności (wraz z uwzględnieniem ewentualnego czasu, jak długo kupno nieruchomości można odwlec, aby uzbierać więcej na wkład własny), lub nabyć je za gotówkę w całości. Gdy brak własnych środków, warto rozważyć kredyt. W przypadku tych, którzy planują to przedsięwzięcie w celu zaspokojenia własnych potrzeb bytowych, warto przemyśleć dostępne od 2023 roku programy rządowe, które ułatwiają formalności i ułatwiają spłacanie rat, takie jak Bezpieczny Kredyt 2%. To możliwość, która może krok po kroku przybliżyć Cię do posiadania własnego M, bez dużego ryzyka finansowego.

Wynajmowanie – wady i zalety

Zacznijmy od zalet – jest wśród nich z pewnością swoboda wyboru miejsca zamieszkania, którą warto przemyśleć w przypadku osób o luźnym sposobie życia, lubiących częste zmiany. Wad wynajmu lokum jest więcej niż kupna – to przede wszystkim wysokie ceny czynszów, z których nie wynika żadne prawo własności do dysponowania nieruchomością ani w czasie mieszkania, ani w przyszłości.

Kupno mieszkania – wady i zalety

Dla tych, którzy rozważają kupno mieszkania krok po kroku, szczególnie za gotówkę, największą zaletą będzie
oczywiście posiadanie czegoś na własność, jakiej nie daje wynajem, możliwość decydowania o tym i powiększenia
swojego majątku, który w przyszłości można spieniężyć lub przepisać na spadkobierców. Wśród wad jest oczywiście kłopot ze zdobyciem tak dużej sumy pieniędzy, lub z otrzymaniem pozytywnej decyzji banku w sprawie kredytu. Czy warto kupić mieszkanie za gotówkę? Obecnie to oczywiście najlepsze rozwiązanie, pozwalające szybko osiągnąć swój cel bez wiązania się kredytem na lata.

Kupno mieszkania krok po kroku

Zanim zdecydujesz się skontaktować z deweloperem, przeanalizuj krok po kroku, jak wygląda kupno mieszkania, jeśli nie możesz nabyć go za gotówkę. Wybierając inwestycję w prestiżowej lokalizacji, masz szansę zdobyć resztę środków na jej sfinansowanie, na przykład oszczędzając lub kredytując. Zanim jednak się tego podejmiesz, sprawdź u agenta swoją zdolność kredytową, a także przeanalizuj dostępne w Twoim mieście opcje zakupu nieruchomości, szczególną uwagę zwracając na rynek pierwotny. To pozwoli Ci nabyć lokum wysokiej jakości, w dobrze skomunikowanej części miasta, które przez wiele następnych lat nie będzie wymagało nakładów finansowych.

Kupno czy wynajem mieszkania w 2023 roku – co się bardziej opłaca?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi pytanie, co się bardziej opłaca – wynajem czy kupno mieszkania? Biorąc pod uwagę najbardziej oczywiste kwestie, czyli to, że wynajem jest bardzo kosztowny, zbliżony cenowo do rat kredytu – oczywiście warto jest je kupić, nawet gdy ceny nieruchomości wydają się wysokie. Z drugiej jednak strony, niektórzy mogą sobie pozwolić na to, by zaczekać i kupić nieruchomość za gotówkę, rezygnując z dalszego wynajmu.

Kiedy skusić się na kupno mieszkania?

Czujesz, że to najwyższy czas, by usamodzielnić się i wreszcie nabyć swoje mieszkanie? W takim razie przeanalizuj krok po kroku swoją sytuację finansową, rozważ za i przeciw kupna lokum za gotówkę, na kredyt lub jego wynajmu, dostosowując wady i zalety do swoich potrzeb. Nie zwlekaj, wykonaj analizę własnych możliwości i pragnień, a następnie udaj się do doradcy kredytowego lub bezpośrednio do dewelopera, aby nadać realizacji swoich marzeń tempo – bo warto!

Umów się na prezentację

Biuro sprzedaży
MT Project Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Legnicka 51-53, 54-203 Wrocław

Tel: 575 650 232
Tel: 71 336 59 47
E-mail: info@mtproject.pl