Harmony Osobowice

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?

W głowach inwestorów, decydujących się na zakup nieruchomości pojawia się wiele pytań. Jedno z tych najczęściej stawianych dotyczy tego, czy wybrać rynek pierwotny, czy może jednak rozważyć propozycję z drugiej ręki? Obie opcje mają swoje zalety oraz pewne ograniczenia, a wybór jest kwestią indywidualnych potrzeb i preferencji. Sprawdź, czym wtórny rynek mieszkań na sprzedaż może przyciągać inwestorów i poznaj przewagi nowych inwestycji mieszkaniowych od dewelopera.

Czym jest rynek pierwotny?

Wiele osób poszukujących dla siebie idealnej oferty mieszkaniowej bierze pod uwagę wyłącznie nowe inwestycje. Te oferuje wyłącznie rynek pierwotny, czyli sektor, w którym deweloperzy mają na sprzedaż mieszkania lub domy, które nie były nigdy wcześniej zamieszkiwane. Są to inwestycje nowoczesne, kompleksowo wykończone lub gotowe do aranżacji. Nabywając taką nieruchomość, możesz oczekiwać najnowszych rozwiązań technologicznych i wysokiego standardu wykończenia.

Istotne jest to, że o sprzedaży mieszkania z rynku pierwotnego mówimy wyłącznie w sytuacji, w której klient nabywa nieruchomość od inwestora, czyli wspominanego już dewelopera lub wspólnoty mieszkaniowej. Odkup lokalu od osoby prywatnej, która – choćby kilka dni wcześniej – zakupiła go od wykonawcy i nie mieszkała w nim nawet jednego dnia, będzie już transakcją na rynku wtórnym.

Jakie są zalety mieszkań z rynku pierwotnego?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w kupno nowego lokalu? Aby jeszcze lepiej zrozumieć, co to jest rynek pierwotny i dlaczego warto zainteresować się dostępnymi na nim ofertami mieszkań na sprzedaż, warto zwrócić uwagę na szereg korzyści, które sprawiają, że na tego rodzaju inwestycje nie brakuje chętnych.

  1. Najwyższy standard i jakość – deweloperzy zazwyczaj budują swoje inwestycje z użyciem innowacyjnych rozwiązań i materiałów o wysokiej jakości. Dzięki temu nowe lokale na sprzedaż zazwyczaj są nowoczesne, energooszczędne i komfortowe.
  2. Brak konieczności wykonywania remontów – wybierając rynek wtórny, zwykle trzeba pogodzić się z koniecznością wyremontowania lub dostosowania lokalu do swoich potrzeb. Nowe nieruchomości są gotowe do zamieszkania od razu.
  3. Rękojmia deweloperska – deweloperzy oferują 5 lat rękojmi na swoje inwestycje. W przypadku awarii lub wykrycia wad budowlanych, na własny koszt usuwają usterki.
  4. Nowoczesne technologiemieszkania na sprzedaż oferowane przez rynek pierwotny, często wyposażane są w inteligentne systemy domowe, klimatyzację, energooszczędne ogrzewanie czy panele słoneczne, zwiększające komfort życia i obniżające koszty eksploatacji.
  5. Możliwość personalizacji – kupując lokal od dewelopera, masz możliwość wyboru sposobu jego wykończenia, dostosowując przestrzeń do swoich indywidualnych potrzeb i gustu.
  6. Atrakcyjne lokalizacje – inwestorzy poszukują dla nowych osiedli atrakcyjnych lokalizacji, blisko centrów miast, lub na dobrze skomunikowanych przedmieściach.
  7. Bezpieczeństwomieszkania, które proponuje rynek pierwotny, zwykle sytuowane są na odpowiednio zabezpieczonych osiedlach, wyposażonych w monitoring, alarm oraz inne sprawdzone rozwiązania.

Czym jest rynek wtórny nieruchomości?

Alternatywę dla nowych inwestycji stanowią mieszkania, które były już wcześniej zamieszkiwane. Rynek wtórny obejmuje sprzedaż nieruchomości, które mogą mieć zarówno kilka, kilkanaście, jak i kilkadziesiąt lat. Ceny w tym sektorze bywają niższe, jednak w zdecydowanej większości przypadków nowy właściciel musi liczyć się z koniecznością wyremontowania lokalu. To z kolei może postawić opłacalność zakupu pod dużym znakiem zapytania. Do atutów takich nieruchomości często należą ich atrakcyjna lokalizacja, ale również możliwość znalezienia na wtórnym rynku prawdziwych „perełek”, czyli mieszkań wyróżniających się niebanalną architekturą, ciekawym układem czy bogatą historią. Minusem starszego budownictwa będzie natomiast niska jakość zastosowanych materiałów. Widać to zwłaszcza po słabej termoizolacji (a nierzadko jej całkowitym braku), powodującej wysokie koszty ogrzewania.

Rynek pierwotny a wtórny – co wybrać?

To, czy lepiej postawić na mieszkanie deweloperskie, czy wybrać lokal na sprzedaż z drugiej ręki, zawsze będzie kwestią indywidualnych potrzeb. Przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić nie tylko budżet, ale także niewątpliwe zalety, które faworyzują rynek pierwotny, a których wtórny nie jest w stanie zaoferować nabywcom. Jeśli Twoimi priorytetami są komfort, funkcjonalność, nowoczesne rozwiązania oraz bezpieczeństwo, zakup lokalu od dewelopera z pewnością będzie korzystniejszym wyborem niż kupno używanej nieruchomości.

 
Umów się na prezentację

Biuro sprzedaży
MT Project Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Legnicka 51-53, 54-203 Wrocław

Tel: 575 650 232
Tel: 71 336 59 47
E-mail: info@mtproject.pl