Harmony Osobowice

Minimalna wysokość nowych mieszkań – standardy i przepisy

Zastanawiając się nad kupnem nieruchomości, wielu z nas skupia się na powierzchni użytkowej, czy liczbie pomieszczeń. Mało kto zwraca natomiast uwagę na wysokość pomieszczeń mieszkalnych, uznając, że jest ona standardowa dla wszystkich obiektów. Czy rzeczywiście tak jest? Dowiedz się, jakie są minimalne wysokości według obowiązujących przepisów budowlanych i sprawdź, czy istnieją istotne różnice pomiędzy lokalem w bloku z wielkiej płyty, mieszkaniem w nowym budownictwie a kamienicą z czasów międzywojennych.

Minimalne wysokości pomieszczeń a prawo budowlane

Zanim przejdziemy do omawiania spraw związanych ze standardowymi wymiarami wnętrz w mieszkaniach i budynkach przeznaczonych na zamieszkanie, warto dowiedzieć się, jakie przepisy regulują te kwestie. Otóż podstawowym dokumentem, w którym zapisana została minimalna wysokość pomieszczeń, jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Warto oczywiście zwrócić uwagę na fakt, że przedstawione w nim normy i wymogi dotyczą aktualnie realizowanych inwestycji mieszkalnych, przez co standardowe wysokości mieszkań w blokach z lat 70., mogą odbiegać od współczesnych przepisów.

Wysokość pomieszczeń mieszkalnych: co mówią aktualne przepisy?

Zgodnie z treścią wymienionego wyżej rozporządzenia, przy ustalaniu norm wymiarowych rozróżnia się 4 podstawowe kategorie pomieszczeń w mieszkaniach:

  • mieszkalne – w tym kontekście należy rozumieć pokoje dzienne i sypialnie, których minimalna wysokość musi wynosić co najmniej 2,5 m,
  • sanitarno-higieniczne – mowa tu przede wszystkim o łazienkach, które również nie mogą być niższe niż 2,50 m,
  • komunikacyjne – klatki schodowe, korytarze itp. – muszą mieć co najmniej 2,2 m,
  • techniczne – np. piwnice, kotłownie czy pralnie. W tym przypadku minimalna wymagana wysokość jest najniższa i wynosi 2,00 m.

Jaka wysokość antresoli i poddasza?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, istnieje możliwość obniżenia sufitów w pomieszczeniach na poddaszach oraz w antresolach. Co istotne, prawo dopuszcza tego rodzaju działanie wyłącznie w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, obiektów rekreacji indywidualnej oraz zagrodowych. Nie można więc obniżyć w ten sposób minimalnej wysokości mieszkania w bloku czy też w nowoczesnym budownictwie.

Standardowe wysokości pomieszczeń w różnych budynkach mieszkalnych

Praktyka pokazuje również, że to, jaki wysoki jest lokal mieszkalny, często zależy od rodzaju budynku, w którym się znajduje. I tak nowe lokale deweloperskie, choć zgodnie z przepisami powinny mieć 2,50 m, często są nieco wyższe – mają 2,60, a nawet 2,70 m. Z kolei w budowanych na potęgę w czasach PRL-u blokach z wielkiej płyty, które do dziś cieszą się sporą popularnością, standardowa wysokość mieszkania wynosi od 2,40 do 2,60 m. Zdecydowanie najwyższe pomieszczenia mieszkalne tworzone były w starych kamieniach – często budowanych na przełomie XIX i XX wieku, zgodnie z zasadami klasycznego stylu. Ich wysokości często przekraczają 3 metry, choć w śródmiejskiej zabudowie da się znaleźć się lokale, których sufity sięgają nawet 5 m! Trzeba przyznać, że takie wnętrza ujmują swoim monumentalnym wyglądem, jednak z dzisiejszej perspektywy ich utrzymanie, a przede wszystkim efektywne ogrzanie, byłoby bardzo kosztowne.

Nowe mieszkania od dewelopera we Wrocławiu

Wiesz już, jaka wysokość mieszkania w bloku uznawana jest za minimalną w myśl aktualnych przepisów budowanych i które pomieszczenia mogą być niższe niż standardowo przyjęte wartości. Jeśli poszukujesz lokalu mieszkalnego w nowym budownictwie, koniecznie sprawdź naszą ofertę i wybierz funkcjonalną przestrzeń dla siebie w sercu Wrocławia. Harmony House to nowoczesna i ekskluzywna inwestycja na Osobowicach, na prawym brzegu Odry. Stanowiący świetny przykład aranżacji stworzonej w duchu nowoczesnego minimalizmu, z najwyższej jakości materiałów kompleks mieszkalny przyciąga wszystkich tych, dla których liczą się przede wszystkim komfort, funkcjonalność oraz solidna, ponadczasowa architektura.

Umów się na prezentację

Biuro sprzedaży
MT Project Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Legnicka 51-53, 54-203 Wrocław

Tel: 575 650 232
Tel: 71 336 59 47
E-mail: info@mtproject.pl